Avrupa’nın en önemli ülkelerinden birisi olan Rönesans’ın başkenti olabilecek İtalya’da yaşama fikri çok sıcak geliyor olabilir. İtalya göçmenlik programında adayları bekleyen birçok süreç vardır. Başta İtalya turist vizesi olmak üzere İtalya vizesi alanında profesyonel danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Merak ettiğiniz tüm sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İtalya göçmenlik süreci Avrupa Birliği vatandaşları için çok daha hızlı ilerleyen bir süreçtir. Avrupa Birliği vatandaşları ülkeye giriş yaptıktan sonra 8 gün içerisinde gerekli belgeleri sundukları takdirde oturum izni alabilirler. Oturum izni ile vatandaşlık arasındaki en belirgin fark; Oy kullanma ve vatandaşlığa özgü dediğimiz haklardır.

Avrupa Birliğinde vatandaşlığı olmayan bireyler için hazırlanması gereken belli evrak ve süreç vardır. İlgili başvuru formu, ikamet bilgileri, maddi durumunuzu kanıtlayacak belgeler ve talep edilen diğer evraklarla birlikte ilgili mercilere başvuru gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

İtalya Göçmenlik Süreci Zor Mudur ?

Aslında bu soruya net bir yanıt verebilmek mümkün değildir. Çünkü; Bu süreç tamamen bireylere özgü ve bireye bağlı bir süreçtir. İtalya’daki çalışma izni belgenizden, maddi yeterliliğinize kadar birçok veriniz bu süreci belirler.

Yukarıda belirttiğimiz gibi İtalya çalışma vizesi sahibi olmanız gerekmektedir. Çalışma vizesi almak içinde, İtalya’dan iş davetinizin bulunması zorunludur. Herhangi bir davetine sahip olmadan başvuru gerçekleştiremezsiniz.

İtalya Göçmenlik Başvurusu İçin Aranılan Şartlar

Aşağıda yer alan şartları karşılamanız oldukça önemlidir. Profesyonel destek almadan ya da sadece “başvurmak” için başvuru yapacağınız durumlarda verilebilecek yanıtı ön görmek mümkündür. Hatalı yürütülen bir sürecin yanıtı olumsuz olacak ve bu İtalya turist vizesi dahi olmak üzere süreci olumsuz yönde etkileyebilir.

  • Başvuru sahibinin İtalya’da çalışma vizesi sahibi olması,
  • Başvuru yapacak kişinin İtalya’da şirket kurması,
  • Şayet İtalya’da eğitim alacağını dair ya da aldığına dair belgeler,

Yukarıdaki kategoride yer alan bireyler sürece bir adım önde başlayabilir.

İtalya Göçmenlik Başvurusunda Süreç Nasıl İlerlemeli

Göçmenlik süreci ile vize başvuruları arasında çok büyük bir fark vardır. İtalya Vize Merkezi, İtalya göçmenlik alanında danışmanlık hizmeti SUNMAZ! Bununla ilgili bilgi almak için Konsolosluk ya da alanında uzman kişilere ulaşabilirsiniz.