İtalya bayrağı yeşil, beyaz ve kırmızı renklerde eşit büyüklükte üç dikey çizgiden oluşur.

İtalya Bayrağı Renklerinin Anlamı

İtalya bayrağının renklerinin anlamı konusunda bir anlaşma yoktur, ancak en çok kabul edilen üç versiyon vardır. Açıklamalardan biri yeşili doğayla özdeşleştirir; beyaz, Alplerin karına; ve İtalyan birleşme ve bağımsızlık savaşları sırasında dökülen kana kırmızı.

Dini yorum, renklerin üç teolojik erdemle ilişkili olacağını söyler. Yani yeşil umut demektir; beyaz, inanç ve kırmızı, sadaka.

Diğerleri, bu rengin kökeninin, Milan bayrağının beyaz ve kırmızı renklerinin, Milanlı resmi muhafızların yeşil olan ordu üniformasıyla birleşimi olacağını söylüyor.

İtalya Bayrağının Tarihi

İtalya bayrağının kökeni, İtalyan Yarımadası’nın kuzeyinin Napolyon birlikleri tarafından işgal edildiği 1794 yılına kadar uzanıyor. Orada, Napolyon Bonapart liderliğindeki Fransızlar, bölgenin efendisi olan Avusturyalıları yendi.

Bağımsızlık kazanıldığında, yeşil, beyaz ve kırmızı renklerle üç renkli bir pavyonu benimseyen Cispadana Cumhuriyeti kuruldu. Bu şekilde seçilen tasarım, o zamanlar yeni ilan edilen Fransız Cumhuriyeti’ninkiyle aynıydı, sadece mavi yerine yeşil renkle.

İtalya’nın birleşme süreci yarımadanın kuzeyinde başladığında, amblem sonunda yeni bağımsız ülkeyi temsil etmek için seçildi. İtalya Krallığı kurulduğunda, bayrak merkezde, beyaz bandın üzerinde Kraliyet Evi’nin armasını taşıyordu. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte bu sembol kaldırılmıştır.

İtalyan bayrağının mevcut formatı 19 Haziran 1946’da kullanılmaya başlandı, ancak yalnızca 1 Ocak 1948’de resmi olarak tanımlandı. İtalya Bayrağı Bayramı 7 Ocak’ta kutlanıyor.